Friday FQF music

 

Gypsy Elise, Jamal Batiste Band, James Andrews, Jamey St. Pierre & The Honeycreepers, Joe Krown, Joe Lastie’s New Orleans Sound featuring Kid Merv, John Boutté, Jon Cleary, Kumasi, Leroy Jones & New Orleans’ Finest, Louisiana’s LeRoux, Love Evolution, Luther Kent Quartet, Lynn Drury, Magnetic Ear, MainLine, Marc Stone, Mario Abney , Marshland, Meschiya Lake and the Little, Big Horns, Mia Borders, Naughty Professor, New Bumpers Jazz Band (France), New Orleans 4T’s (Japan), New Orleans Cottonmouth Kings, New Orleans Nightcrawlers, Party Gators (International), Red Hot Brass Band, Rory Danger & the Danger Dangers, Sean Ardoin, Shamarr Allen and the Underdawgs, Smoke N Bones Stooges Brass Band, Thais Clark & her JAZZsters, The Catahoulas, The Crooked Vines, The Revealers, Walter “Wolfman” Washington and the Roadmasters, Water Seed, Waylon Thibodeaux Band, Yung Vul, Zachary Richard, Zena Moses & Rue Fiya, Zydeco Dance Lesson w/ Mary Burns.
To learn about each artist:
 http://www.offbeat.com/articles/fqfiq-french-quarter-festival-2018/
Main Stages – Friday
Abita Beer Stage
  • Mia Borders
    Presented by Friend of Fest
    11:00 am – 12:15 pm
  • Cha Wa
    Presented by The Westin New Orleans Canal Place
    12:35 pm – 1:45 pm
  • Louisiana’s LeRoux
    Presented by Zapp’s Potato Chips
    2:10 pm – 3:25 pm
  • Bonerama
    Presented by Patrick Gros, CPA, APAC
    3:45 pm – 5:10 pm
  • Walter Wolfman Washington and the Roadmasters
    Presented by Friend of Fest
    5:30 pm – 7:00 pm
  • Chocolate Milk
    Presented by Pennington Lawson LLP
    7:30 pm – 8:45 pm
Tropical Isle Hand </br> Grenade Stage
  • Marc Stone
    11:00 am – 12:10 pm
  • Joe Lastie’s New Orleans Sound featuring Kid Merv
    Presented by ALT 92.3
    12:30 pm – 1:40 pm
  • Love Evolution
    Presented by Windsor Court Hotel
    2:00 pm – 3:30 pm
  • Joe Krown
    Presented by Ralph’s On the Park
    4:00 pm – 5:25 pm
  • Water Seed
    Presented by The Westin New Orleans Canal Place
    5:45 pm – 7:00 pm
  • Big Frank & Lil Frank and the Dirty Old Men
    Presented by Ruth’s Chris Steak House
    7:20 pm – 8:45 pm
GE Digital Big River Stage
  • Smoke N Bones
    Presented by Love at First Bite
    11:00 am – 12:10 pm
  • Marshland
    Presented by Crescent Bank
    12:30 pm – 1:40 pm
  • Lynn Drury
    Presented by Galloway, Johnson, Tompkins, Burr & Smith
    2:00 pm – 3:25 pm
  • MainLine
    Presented by AOS Interior Environments
    3:45 pm – 5:10 pm
  • Bill Summers & Jazalsa
    Presented by AOS Interior Environments
    5:30 pm – 6:55 pm
  • Jon Cleary
    Presented by McLoughlin Family Foundation
    7:15 pm – 8:45 pm
Jack Daniels Stage
  • The Catahoulas
    Presented by Sal Borelli
    11:00 am – 12:10 pm
  • Jamal Batiste Band
    Presented by Lasyone’s Meat Pie Restaurant
    12:30 pm – 1:40 pm
  • Zena Moses & Rue Fiya
    Presented by Café Beignet
    2:00 pm – 3:25 pm
  • The Crooked Vines
    Presented by Gray Line
    3:45 pm – 5:10 pm
  • Naughty Professor
    Presented by Caballero & Adams Attorneys
    5:30 pm – 6:55 pm
  • Shamarr Allen and the Underdawgs
    Presented by Park First
    7:15 pm – 8:45 pm
Chevron Cajun/Zydeco Showcase
  • Waylon Thibodeaux Band
    Presented by Voodoo Harley-Davidson
    12:30 pm – 1:45 pm
  • Academy Sports + Outdoors Dance Lesson
    Academy Sports + Outdoors
    1:45 pm – 2:00 pm
  • Curley Taylor & Zydeco Trouble
    Presented by Sheraton New Orleans Hotel
    2:00 pm – 3:15 pm
  • Academy Sports + Outdoors Dance Lesson
    3:15 pm – 3:45 pm
  • Dwayne Dopsie and the Zydeco Hellraisers
    Presented by New Orleans Social House
    3:45 pm – 5:15 pm
  • Sean Ardoin
    Presented by Acadian Ambulance Service, Inc.
    5:30 pm – 7:00 pm
  • Zachary Richard
    Presented by Chevron Evening Concert Series
    7:30 pm – 9:00 pm
Hilton Tricentennial Stage
  • Meschiya Lake and the Little Big Horns
    Presented by Spotted Cat Music Club
    11:15 am – 12:25 pm
  • Ellis Marsalis Quintet
    Presented by Court of Two Sisters
    12:45 pm – 2:00 pm
  • John Boutté
    Presented by Linda & Mark Caplan
    2:20 pm – 3:30 pm
  • Leroy Jones & New Orleans’ Finest
    Presented by The Derbes Foundation
    3:50 pm – 5:00 pm
  • James Andrews
    Presented by Rolland Safe and Lock
    5:20 pm – 6:45 pm
Advertisements